Jest to „coś”, co jest nieodłącznym elementem naszego życia.
Czym są emocje i skąd one się biorą?
W psychologicznym podejściu emocje określane są jako procesy psychiczne, jednak jest tak, że wpływają one również na funkcjonowanie naszego ciała.
Według psychologów istnieje siedem rodzajów podstawowych emocji: radość, smutek, gniew, strach, zaskoczenie, zainteresowanie i odraza. Pozostałe emocje, jakie odczuwamy, mogą być połączeniem np., dwóch powyższych.
Często mylimy emocje i uczucia, wydaje nam się, że to jedno i to samo. Jednak emocje są chwilowe, pojawiają się tu i teraz i odnoszą się do konkretnej sytuacji, a uczucia… uczucie się nie zmienia. To stabilny stosunek człowieka do czegoś albo kogoś.
Ilu naukowców, tyle teorii na temat powiązania emocji z uczuciami. Polecam poczytać o teoriach na ten temat autorów: Cannon – Barda, C.E. Izarda, Leontiewa, Darwina, James – Lange’a, i innych. Jednak wszyscy Ci naukowcy zgadzają się co jednego: emocje to fizjologiczne zjawisko, które pojawiło się, wtedy kiedy u człowieka pojawiła się chęć poznania świata, np. ciało zaczęło wysyłać sygnały do mózgu, które informowały nas o niebezpieczeństwie, wywołując strach i tym samym włączając instynkt samozachowawczy. Więc skąd się biorą emocje? Nie ma dowodów na to, co w naszym ciele je powoduje, jest teoria, że odpowiedzialne za nie mogą być rdzeń przedłużony i prawa półkula mózgu.
Pracując z różnymi grupami wiekowymi, zauważam wiele emocji i uczuć. Każdy bodziec, słowo, ruch może wywołać skrajne emocje, czasem stałe uczucia. Uwielbiam pracę z dziećmi, bo u nich nigdy nie przewidzi się, jak zareagują (nawet rodzice, którym wydaje się, że znają doskonale swoje dziecko, potrafią być zaskoczone reakcją swojego dziecka). Potrafimy regularnie na każdych zajęciach wykonywać daną czynność i na każdych zajęciach są inne emocje. U osób dorosłych często na terapii doświadczam ataku śmiechu, płaczu, złości..
Wiedzieliście, że śmiech w sytuacjach zagrożenia ma równowartość bólu ? Więc jeśli reagujesz na ból śmiechem, to całkiem normalne 🙂
Wiecie, że swoimi emocjami możecie reagować na inne bliskie osoby?
Bywa tak, że mama przychodzi z niemowlęciem, ponieważ jest niespokojne, płaczliwe, motorycznie rozwija się powolutku, nie uśmiecha się, występują kolki, badamy dziecko okazuje się, że jest całkiem nieźle, ale spoglądając co chwilkę na mamę widać niepokój, nerwy, trzęsące się ręce i wchodząc w rozmowę z mamą, dowiadujemy się o wielu sytuacjach, które mają na to wpływ. W takiej sytuacji to mamie należy się terapia i wyciszenie. Jeśli matce przy swoim maleństwie towarzyszą negatywne emocje, to dziecko zawsze będzie miało problem, ponieważ nie może nawiązać dobrej relacji z mamą, bo najzwyczajniej nie czuje się bezpieczne. To samo tyczy się nastolatków, jeśli rodzice są podejrzliwi, obojętni, nieczuli itd., to takie dziecko również nie będzie w przyszłości umiało nawiązać relacji z innymi. Emocje i uczucia w wieku rozwojowym są bardzo, bardzo ważne !
Negatywne emocje mogą mieć duży wpływ na nasze ciało. Nie jest to jednorazowy wybryk, jest to długotrwały negatywny wpływ emocji. Mogą one powodować bóle brzucha, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, migreny, biegunki i inne. Trzeba nauczyć się kontrolować organizm w trudnych emocjonalnie sytuacjach.
A więc podczas terapii nie odczuwamy tylko bólu, mogą wystąpić uczucie ciepła, mrowienia, promieniowania, kłucia, zimno, bulgotanie w brzuchu, płacz, śmiech, strach, złość… a to wszystko jest związane z naszą psychiką. Psychosomatyka — zajmuje się badaniem wpływu czynników psychicznych i emocji przeżywanych przez człowieka na jego objawy somatyczne, czyli cielesne.
Dlaczego to takie ważne? Pamiętajcie, że tylko holistyczne podejście może wykluczyć notorycznie powracający problem. Warto udać się do fizjoterapeuty, osteopaty, dietetyka, psychologa, czy innego specjalisty, który pomoże Wam wybrać kierunek po zdrowie 🙂
W poprzednim wpisie chciałam, żebyście posłuchali swojego ciała. Teraz chciałabym, żebyście chwile skupili się, co się dzieje z Wami podczas zabiegu ?
Co odczuwacie emocjonalnie?
Co się dzieje z Waszą psychiką?
Uśmiechasz się?
Może marszczysz czoło?
Trzęsą Ci się ręce?
Zastanów się, skąd to się wzięło, jak zareagowałeś na rzucone słowa, niespodziewany dotyk czy niespodziewany dźwięk.
Tym razem posłuchaj, co chcą powiedzieć Ci emocje i uczucia.
Natalia 🙂
Input your search keywords and press Enter.